Tomasz Mrozowski – nowym trenerem KADRY

Witamy na pokładzie tenisa plażowego Tomasza Mrozowskiego, który objął stanowisko trenera Kadry Polski seniorów w Tenisie Plażowym.


Kilka informacji o Tomku:

  • Trener tenisa PZT i GPTCA klasy A (jedyna międzynarodowa federacja certyfikowana przez ATP i WTA)
  • W swojej karierze prowadził wielu medalistów Mistrzostw Polski oraz reprezentantów kadry narodowej w kategoriach juniorskich do lat 18 w tenisie.
  • W latach 2018-2020 Główny trener akademii Angelique Kerber.
  • CEO i założyciel firmy topleveltennis.com (2019-2021)
  • Współpraca z wieloma gwiazdami tenisa m.in. jak Boris Becker, Dominika Cibulkova, Wolfgang Thiem, Marco Panichi, Ula Radwańska, Alberto Castellani
  • Jako zawodnik wygrywał wiele turniejów międzynarodowych w kategoriach juniorskich (top 10 zawodnik w Europie do lat 16) oraz medali na Mistrzostwach Polski.
  • Członek kadry narodowej w kategoriach do lat 12,14,16,18.

W wolnym czasie miłośnik Giełdy Papierów Wartościowych, oraz motoryzacji.


Zadaliśmy Tomkowi kilka pytań, dlatego zapraszamy do krótkiego, ale konkretnego wywiadu.


1. Jak to się stało, że został Pan trenerem kadry?

W zeszłym roku postanowiłem wybrać się na turnieje Beach Tennis w trakcie wakacji. Jako były dobry tenisista i aktualnie trener z łatwością przyszło mi się zaadoptować do dyscypliny i szybko polubić ta dyscyplinę oraz przede wszystkim klimat panujący w trakcie rozgrywek. W lutym będąc w Amsterdamie dostałem niespodziewany telefon z federacji z zapytaniem czy mógłbym się spotkać w Spale na rozmowy. Oczywiście z chęcią przyjąłem zaproszenie i doszliśmy do porozumienia wraz z akceptacja moich planów krótko i długoterminowych.


2. Czy widzi Pan potencjał wśród naszych zawodników?

Potencjał jest bardzo duży. Widzę przed sobą wiele zadań, które powinny zwiększyć ale przede wszystkim zrealizować ten potencjał. Podstawowymi zadaniami to zwiększenie rywalizacji i przerwanie rutyny wśród kadrowiczów lub osób ocierających się o Kadrę Narodową po przez zapraszanie byłych bardzo dobrych tenisistów z którymi mam stały kontakt do spróbowania tej dyscypliny. Kolejnym zadaniem jest pozyskanie sponsorów ponieważ również wywodzę się ze środowiska biznesowego tak by stworzyć wystarczający budżet by umożliwić profesjonalne podejście do samego procesu treningowego oraz umożliwienie zrealizowania wystarczającej ilości rozegranych turniejów międzynarodowych.


3. Jakie zmiany w zarządzaniu kadrą są szykowane w tym roku?

Ten rok jest rokiem specyficznym bo rokiem Igrzysk Olimpijskich w Sportach Plażowych (ANOC) i rządzi się swoimi prawami. Chcemy zrobić wszystko co w naszej mocy by umożliwić walkę o tą imprezę naszym kadrowiczom . Kolejne lata będą wyglądać troszkę inaczej. Z głównych zadań to rozpocząć proces treningu sportowego bo póki co głównie zawodnicy w tej dyscyplinie rozwijali swoje umiejętności na samych zawodach, a sam proces treningu między turniejami odbiegał mocno od oczekiwanego. Dlatego chcemy stworzyć system monitorujący pracę miedzy turniejami oraz umożliwić i dać zawodnikom wszelkie narzędzia by ten proces przeprowadzić jak najbardziej efektownie. Chcemy wprowadzić też regularne zgrupowania na które będą powoływane osoby z kadry ale również osoby ocierające się o kadrę jak i również osoby z ogromnym potencjałem by zaistnieć w tej dyscyplinie.


4. Czy oprócz Pana w sztabie szkoleniowym zobaczymy jakieś inne osoby?

W sztabie Kadry Narodowej będę współpracował z doświadczonym trenerem przygotowania motorycznego – Przemysławem Różańskim, który z pewnością dużo wniesie w rozwój kadrowiczów oraz z psychologiem sportu Manuelą Mrozowską, która też nauczy zawodników wiele technik radzenia sobie z różnymi problemami poza kortem jak i w trakcie. Wszyscy w trójkę będziemy również dostępni dla zawodników prawie w każdym czasie między turniejami i zgrupowaniami.5. Jakie cele ma Pan na ten rok oraz na kolejne lata?


Tak jak wspomniałem ten rok jest rokiem specyficznym bo rokiem Igrzysk Olimpijskich w Sportach Plażowych i to jest główny cel,  choć czasu do działań mamy bardzo mało i z pewnością nie jest to komfortowa sytuacja. W kolejnych latach najważniejsze imprezy dla nas to będą drużynowe i indywidualne Mistrzostwa Świata i Europy, a celem długoterminowym jest zbudowanie profesjonalnego systemu dla kadry wraz z siatką sponsorów tak, by za 4 lata nie walczyć o miejsca na Igrzyska Olimpijskie, a mieć je zapewnione na kilka miesięcy przed imprezą.


Zapraszamy również do zapoznania się z aktualnym regulaminem Kadry Narodowej, który znajdziecie TUTAJ.