Zasady gry

Tenis plażowy jest łatwą i przyjemną grą!

W tenisa plażowego można nauczyć się grać już na pierwszym treningu! Podstawowe zasady przedstawiamy poniżej wraz z oficjalnym filmem ITF.

Boisko: Rozmiar boiska jak w siatkówce plażowej. 16 metrów długości oraz 8 metrów szerokości.

Powierzchnia: Piasek!

Siatka: Najlepiej siatka do tenisa plażowego – ta ma zdecydowanie mniejsze oczka, przez które nie przejdzie piłka tenisowa. Wysokość siatki na 1.70 metra (gra deblowa kobiet i mixt) oraz 1.80 metra (gra deblowa mężczyzn).
Zapraszamy do zakupu siatek u Naszego partnera HUCK POLSKA.

Sprzęt: Specjalne rakiety do tenisa plażowego oraz piłka tenisowa (stage 2) o mniejszej kompresji.


Jeśli interesują Cię rakiety podstawowe, półprofesjonalne lub profesjonalne zajrzyj TUTAJ

Punktacja: w tenisie plażowym jest bardzo podobna do tenisa ziemnego. Mecz grany jest zazwyczaj do 6 gemów, dwóch wygranych setów. Przy wyniku 6-6 w gemach rozgrywany jest tie-break. (organizator może to zmienić na mecz do 7, 9 gemów lub dwa sety od 2:2 w gemach).
Przy 40:40 jest rozgrywany decydujący punkt tzw. złota piłka.

Rozgrywka: Jest to głównie gra dwuosobowa, ale istnieje możliwość gry pojedynczej (szerokość boiska 4,5m). Dozwolone są serwisy z góry i z dołu. Punkt jest zdobywany gdy piłka spadnie na pole przeciwnika, za pole przeciwnika oraz w siatkę.

Rodzaje zagrań:
Serwis: W tenisie plażowym piłka do gry wprowadzana jest głównie ”z góry” w mixtach „z dołu”. Jest dozwolony tylko jeden serwis, nie ma możliwości powtórki. Serwis w każdym gemie jest grany z dowolnego miejsca za końcową linią serwisową w dowolne pole przeciwnika bez konieczności zagrania w określoną strefę.
Return: Odbicie piłki przy serwisie przeciwnika.
Smecz: Zagranie polegające na uderzeniu w piłkę z nad głowy tak, by nadać jej znacznej prędkości. Występuję podczas wymiany.
Hak: Zagranie często stosowane w tenisie plażowym pozwala na zagranie piłki z za głowy okrężnym ruchem zachowując przy tym dobrą siłę uderzenia.

Zapraszamy do obejrzenia Naszych filmów instruktażowych na kanale YT.

Oraz do obejrzenia filmu ITF